Artyści

Urodzony na Ukrainie. Asolwent Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej w klasie akordeonu i dyrygentury. W Polsce mieszka od 2005 r. Inicjator i współzałożyciel formacji muzycznych: „Trio Anatevka”, zespołu „Besarabia”, „Art Acoustic Trio”. Koncertuje w kraju i za granicą w formacjach prezentujących różne style i gatunki muzyczne. Współpracował z Filharmonią Poznańską, Sudecką, Dolnośląską, Teatrem A.Fredry w Gnieźnie oraz Teatrem Polskim w Szczecinie.

Skrzypek, kompozytor, aranżer. Występuje od piątego roku życia. W 1985 roku zdobył pierwsza nagrodę na Konkursie Młodych Skrzypków w Koszalinie. W latach 1988-1990, jako stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki studiował w Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie. W tym czasie brał udział w mistrzowskich kursach interpretacji gry skrzypcowej w Łancucie (prof. M. Rusin) i w Bydgoszczy (W. Pikajzen). Oprócz klasycznego repertuaru skrzypcowego Artur Banaszkiewicz prezentuje publiczności często własne, wirtuozowskie fantazje i parafrazy znanych, chętnie słuchanych utworów z różnych obszarów muzyki (m.in.: „VIVA STRAUSS!”, ”IRISH DREAM”, ”LA FIESTA MEXICANA”, ”SKRZYPEK NA DACHU”, „CAN-CAN”, „MY FAIR LADY”, ”HAVAH NAGILAH”, ”OCZY CZARNE”, ”KALINKA”). Szczególnie dużym powodzeniem w Polsce i za granicą cieszy się koncert - show zatytułowany „WIECZOR W KRAINIE CZARDASZA”, składający się z utworów inspirowanych folklorem cygańskim i żydowskim. Idea koncertu przyciągnęła uwagę mediów, czego rezultatem był udział w licznych programach radiowych i telewizyjnych, zaowocowała występami na wielu festiwalach muzycznych w prestiżowych salach koncertowych (m.in. Lincoln Center w Nowym Jorku, Sala Kongresowa w Warszawie, Berlinska Filharmonia i Lipski Gewandhaus) a także współpraca z wybitnymi postaciami życia muzycznego w Polsce (mi.in. z W. Malickim, V. Brodskim, A. Maliszewskim, J. Karwowskim). Artur Banaszkiewicz intensywnie koncertuje i poszerza swój repertuar, dzieląc się swoimi muzycznymi fascynacjami i kreacjami z publicznością na całym świecie.

to zespół instrumentów dętych blaszanych działający od grudnia 1990 roku. Tworzy go od jedenastu muzyków grających na trąbkach, rogu, puzonach, tubie i perkusji w następujących składach:
- kwartet puzonowy
- kwintet dęty
- podwójny kwintet z perkusją.
Przez 27 lat działalności Poznań Brass zagrał około 1400 koncertów w kraju i za granicą. Szeroki, składający się z ponad 1800 pozycji repertuar stanowią kompozycje renesansu, baroku, klasycyzmu, romantyzmu, impresjonizmu, szeroko pojętej muzyki rozrywkowej po muzykę współczesną. Szczególną pozycję zajmuje muzyka wieżowa (turmmusik).

Czytaj więcej: Poznań Brass

Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie kontrabasu jazzowego prof. Jacka Niedzieli-Meiry. Występował w Niemczech, Hiszpanii, Islandii, Słowacji
i Ukrainie z wybitnymi artystami, takimi jak: Marcus Wyatt, Hans Peter Salentin, Piotr Wojtasik, Mack Goldsbury, Piotr Baron, Janusz Muniak, Kuba Stankiewicz, David Dorůžka, Siya Makuzeni, Dorota Miśkiewicz, Marcin Jahr, czy Frank Parker. Laureat wielu konkursów jazzowych, w 2016r. m.in. Konkursu na Indywidualność Jazzową 52. Festiwalu Jazz Nad Odrą. Współpracował m.in. z filharmoniami w Poznaniu i w Opolu. Do muzyki podchodzi na zasadzie „emotional experience” - wewnętrznego przeżycia, które emanuje z jego gry.

Urodził się w 1944 roku w Krakowie. Był studentem prof. B. Rutkowskiego i prof. J. Jargonia (1968 – dyplom z odznaczeniem, PWSM w Krakowie), prof. F. Peetersa, i prof. A. Heillera (1972 – dyplom z odznaczeniem, Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu). Jest laureatem pierwszych nagród m.in. na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Warszawie (1967) i Międzynarodowym Konkursie Organowym w Norymberdze (1972).
Koncertował w nieomal wszystkich krajach Europy, a także w USA, Kanadzie, Japonii i Kazachstanie. Pełni funkcję kierownika międzynarodowych festiwali muzyki organowej i kameralnej w Leżajsku i Kamieniu Pomorskim, oraz międzynarodowego festiwalu młodych organistów "Juniores Priores" w Sejnach. Brał udział w pracach jury wielu międzynarodowych konkursów organowych (m.in. Praga, Norymberga, Paryż-Chartres, Moguncja, Manchester, Gdańsk, Freiberg-Dresden). Jest profesorem zwyczajnym UMFC w Warszawie i Akademii Muzycznej w Krakowie.

Urodził się w Mołdawii, we wsi Isacova, 50 km od stolicy - Kiszyniowa. Po ukończeniu szkoły muzycznej w Orhei (1985) i Liceum Muzycznego w Tiraspolu (1990), rozpoczął studia w Akademii Muzycznej w Kiszyniowie w klasie fletni-Pana. Studiował u znanego i cenionego w Mołdawii i Rumunii Prof. Iona Negura. Akademię ukończył w 1996r.
Już w trakcie studiów, przez cztery lata, pracował jako nauczyciel w Szkole Muzycznej, w której uczył młodzież gry na fletni Pana. W tym czasie był także członkiem orkiestry ludowej „Martisor”, koncertując wraz z nią nie tylko w Mołdawii, ale także w Rumunii, na Łotwie i innych państwach Europy.
Dumitru Harea jest muzykiem, który oprócz doskonale opracowanych, popularnych i znanych utworów muzyki klasycznej, ma w swoim repertuarze również znane przeboje światowej muzyki rozrywkowej no i oczywiście utwory typowej rumuńskiej, mołdawskiej i ukraińskiej muzyki ludowej, często komponowanej specjalnie dla tego specyficznego instrumentu. Na fletni Pana gra od 12-tego roku życia.

Czytaj więcej: Dumitru Harea

Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu (dawniej Polska Orkiestra Włościańska im. K. Namysłowskiego) założona 4 listopada 1881 roku przez Karola Namysłowskiego jest najstarszą w Polsce orkiestrą symfoniczną (o 20 lat starszą od Filharmonii Narodowej).
Koncertowała m. in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech, Austrii, Francji, Bułgarii, Rumunii, Rosji, Czechach, we Włoszech, na Białorusi i Ukrainie oraz w wielu miastach w kraju, w najbardziej prestiżowych salach koncertowych m. in. w: Filharmonii Narodowej, Sali Kongresowej PKiN, Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, Sali Polskiej Filharmonii Bałtyckieji innych.

Czytaj więcej: Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu

Powstał jesienią 2012 roku. Założycielką i pomysłodawczynią zespołu jest pani Grażyna Dziok. Tworzą go młodzi i utalentowani muzycy sanockiej Szkoły Muzycznej II stopnia. Ten oryginalny skład ma w swoim repertuarze utwory Astora Piazzolli, Witolda Lutosławskiego, Ignacego Paderewskiego, Johannesa Brahmsa, Wojciecha Rybickiego oraz utwory muzyki filmowej i rozrywkowej. Opiekunami zespołu są pani Grażyna Dziok, pani Dorota Skibicka oraz dyrektor szkoły pan Andrzej Smolik. Creative Quintet wielokrotnie koncertował na scenach muzycznych w kraju i za granicą. Zespół jest aktualnie w trakcie wydawania swojej pierwszej płyty. Muzycy są absolwentami szkoły muzycznej w Sanoku. Obecnie studiują na uczeniach muzycznych Rafał Pałecki i Dominika Witowicz studiują na Akademii Muzycznej w Krakowie, Ewa Kuśnierz na UMFC w Warszawie, Karol Wiciński na AM w Białymstoku, Natalia Dziok na UJ w Krakowie.

Działający od 2013 roku, jest dynamicznie rozwijającym się zespołem wokalnym skupiającym doświadczonych śpiewaków, których wspólnym dążeniem jest realizacja projektów wysokiej próby zarówno pod względem konceptualnym jak i wykonawczym. Zespół wyróżnia konsekwentnie wypracowywana estetyka brzmienia oraz jakość interpretacji.
Cracow Singers koncentruje swoją działalność na przedsięwzięciach autorskich, interdyscyplinarnych, wypracowuje nowe pomysły łącząc odległe obszary i interesujących Partnerów. Międzynarodowy projekt „Kantor – anwesend – abwesend” powstał we współpracy z Ośrodkiem Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka oraz Domem Norymberskim w Krakowie. Cracow Singers zaproszony został przez wydawnictwo Internationale Musikverlage Hans Sikorski z Hamburga do współpracy w projekcie muzycznym prezentującym najnowszą kompozycję Lery Auerbach. Wysoki poziom artystyczny oraz wyjątkową jakość brzmienia zespołu, docenił polski muzyk jazzowy, kompozytor
i wokalista Stanisław Soyka. Autorskie kompozycje Stanisława Soyki, do słów Williama Shakespeare’a w nowej aranżacji, stworzonej tylko dla realizacji a cappella zarejestrowane zostały na dwupłytowym albumie zatytułowanym Soyka & Cracow Singers. Shakespeare a cappella.

Czytaj więcej: Cracow Singers

Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku ośmiu  lat u Stefana Hermana i kontynuował ją u tego samego pedagoga w Państwowym Liceum Muzycznym i Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku (dyplom otrzymał z wyróżnieniem w 1971 r.). Od  1966 r. koncertował na obu półkulach ( we wszystkich krajach Europy), Stanach Zjednoczonych, Ameryce Północnej i Południowej Japonii oraz Australii. Zagrał ponad 1500 recitali i koncertów symfonicznych. Jako solista był gościem wielu renomowanych orkiestr( m.in. Berliner Philharmoniker, Chicago Symphony  Orchestra, London Sympfhony Orchestra , English  Chamber Orchestra , Conertgebouw Amsterdam, Minnepolis Symphony Orchestra Lenigradzkiej Filharmonii). Uczestniczył w prestiżowych festiwalach muzycznych , m.in. w Lucernie, Bordeaux, Flandrii, Berlinie, Pradze, Barcelonie, Brighton, Warszawie. Szczególne miejsce w tournee artystycznych skrzypka zajmują występy z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej z którą w 1971 r. odbył najdłuższą podróż po krajach Afryki, Azji oraz po Australii. Ma na koncie wiele nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej oraz wytwórni Polskie Nagrania. Nagrywa również dla zagranicznych radiofonii i firm płytowych. Jego nagranie „2.konceru skrzypcowego” Szymanowskiego dla EMI zostało w 1981 r. nagrodzone Grand Prix du Disque. Konstanty Andrzej Kulka prowadzi jednocześnie działalność pedagogiczną, od 1994 r. jest profesorem Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie jednocześnie  kieruje Katedrą Instrumentów Smyczkowych.  

Urodził się 1 stycznia 1993 roku w Warszawie. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Józefa Elsnera w Warszawie, w klasie organów dr hab. Jarosława Wróblewskiego oraz studiów magisterskich na Uczelni Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie organów prof. Józefa Serafina i dr hab. Jarosława Wróblewskiego (z wyróżnieniem). Obecnie jest studentem I roku studiów doktoranckich na Wydziale Fortepianu, Klawesynu i Organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Czytaj więcej: Krzysztof Ostrowski